Pridať otázku

Poplatky za posielanie peňazí do zahraničia

Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, aké príplatky sú, ak posielame peniaze do zahraničia? Je lepšie poslať v € alebo v HUF? Ďakujem za odpoveď!
Lucia Račová
18.08.2016 - 10:24

Štandardnú zahraničnú platbu môžete zadať osobne v ktorejkoľvek pobočke VÚB banky, prostredníctvom služby Kontakt alebo cez Internet banking. Platbu do zahraničia môžete uskutočniť ako:

a) SEPA – Europrevod – prevod v rámci krajín SEPA priestoru

b) cezhraničný prevod – prevod do ľubovoľnej krajiny v akejkoľvek mene

c) platbu šekom – prevod realizovaný vystavením šeku.

Poplatky pri platbách do zahraničia sa odvíjajú od viacerých faktorov,: od meny, ktorú posielate, sumy, inštrukcie poplatkov, prípadne krajiny príjemcu. Podrobný rozpis poplatkov podľa aktuálneho cenníka VÚB banky nájdete tu: https://www.vub.sk/sk/informacny-servis/cennik/pre-obcanov/.

V prípade, že posielate sumu v mene euro v rámci krajín SEPA priestoru, je tento prevod (SEPA Europrevod) považovaný za domácu platbu, teda aktuálny poplatok za tento prevod je 0,22 eur, prípadne ho máte zahrnutý v balíku Vášho účtu. Poplatok za zadanie cez pobočku alebo službu Kontakt je aktuálne 1,30 eur. 

Pri SEPA prevodoch je potrebné číslo účtu príjemcu vyplniť v tvare IBAN. V prípade, že je banka príjemcu súčasťou SEPA systému a pokiaľ je správne zadaný IBAN formát účtu, systém automaticky doplní BIC kód banky. V opačnom prípade budete presmerovaný na vyplnenie tlačiva štandardného cezhraničného prevodu. Inštrukcia poplatkov pri tomto type prevodu sú zdieľané SHA – vy platíte náš poplatok (0,22 eur) a príjemca poplatky zahraničných bánk. Štandardná doba spracovania takéhoto prevodu je deň podania prevodu + 1 pracovný deň. Bližšie informácie o systéme SEPA nájdete tu: www.vub.sk/sepa/.

Pri zahraničnom prevode platby v inej mene ako euro (NON SEPA) ide o „Cezhraničný prevod“. Tu sa poplatky začínajú od sumy 9 eur pri zadaní platby cez Internet banking. V tomto prípade je možné zvoliť si, kto bude poplatky platiť – inštrukcia poplatkov môže byť OUR (všetko platíte Vy), SHA (rozdelené poplatky) alebo BEN (všetko platí príjemca). Pri týchto platbách je doba spracovania dlhšia.

Niektoré špecifické záležitosti sa nachádzajú v aktuálnom cenníku alebo vo všeobecných obchodných podmienkach pre depozitné produkty, ktoré nájdete tu: https://www.vub.sk/sk/informacny-servis/obchodne-podmienky/

V prípade nedostatku voľných finančných prostriedkov na účte po ukončení aktuálneho bankového pracovného dňa bude cezhraničný prevod (NON SEPA) po overení zostatku po 12:00 nasledujúceho pracovného dňa zrušený. Poplatok v súvislosti so zrušením prevodu si môžete nájsť tu: http://www.vub.sk/informacny-servis/cennik/ (aktuálne 10 eur).

V prípade otázok nás neváhajte telefonicky kontaktovať, radi Vám upresníme detaily podľa konkrétnej platby.

 

Pomohla vám
táto odpoveď?

Pomôžte nám zlepšiť sa.

Ďakujeme za váš názor.