Pridať otázku

Dôchodkové sporenie - ako si vybrať správny dôchodkový fond?

Pekný deň prajem, potreboval by som poradiť ohľadom dôchodkového sporenia. Ako to vlastne funguje a ako si mám vybrať ten správny fond? Ďakujem za odpoveď. Karol, Revúca
Karol
31.10.2019 - 14:15

Dobrý deň, pán Karol,

dôchodkové sporenie je sporenie priamo na osobný dôchodkový účet sporiteľa, ktorého účelom je zabezpečiť jeho príjem v starobe a pozostalým príjem pre prípad úmrtia. V tejto tabuľke máte prehľad o troch existujúcich pilieroch:

 

  3. piliere dôchodkového systému
Inštitúcia: Sociálna poisťovňa DSS Životná poisťovňa, DSS
Možnosti: povinný dobrovoľný dobrovoľný
Nástroje: priebežný kapitalizácia kapitalizácia
Riadenie: štát finančné inštitúcie finančné inštitúcie
Garancia: štátna štátna, DSS, NBS NBS
Dôchodok  z: I. I. + II. I. + II. + III.
Odvody: 18% 13,25% + 4,75% +dobrovoľné* x% + x% dobrovoľné

Môžete sporiť v dvoch dôchodkových fondoch, pričom jeden z nich musí byť vždy dlhopisový garantovaný dôchodkový fond. Prestup medzi fondmi je bezplatný, zmeniť fond si môžete kedykoľvek (napríklad cez aplikáciu dochodOK, na pobočkách VÚB banky, písomnou žiadosťou či po prihlásení cez link www.vubgenerali.sk/isporitel). Zmena dôchodkového fondu bude vykonaná do 3 pracovných dní od doručenia požiadavky. Každý fond spravujú investiční špecialisti a ich skúsenosti sú pre správu dôchodkových fondov podmienkou a predpokladom bezpečného investovania a efektívneho zhodnotenia. 

AKO TO MÁME NAPRÍKLAD VO VÚB GENERALI d.s.s.:

KLASIK dlhopisový garantovaný fond 

MIX zmiešaný negarantovaný fond 

PROFIT akciový negarantovaný fond 

INDEX indexový negarantovaný fond 

Výber dôchodkového fondu závisí predovšetkým od miery rizika, ktorú ste ochotný podstúpiť, ale aj od počtu rokov, ktoré Vám zostávajú do dôchodku. Z dlhodobého hľadiska, fond s najvyššou mierou rizika prináša možnosť dosiahnuť vyššie výnosy, naopak, fond s najnižšou mierou rizika je vhodný pre tých, ktorí si chcú, napríklad z dôvodu skorého plánovaného odchodu do dôchodku, zabezpečiť primeranú stabilitu svojich úspor. 

Peter

Peter

je vo VÚB banke špecialista na oddelení zákazníckej podpory

Pomohla vám
táto odpoveď?

Pomôžte nám zlepšiť sa.

Ďakujeme za váš názor.