Pridať otázku

Financovanie rekonštrukcie pôžičkou alebo hypotékou?

Dobrý deň, chcel by som rekonštruovať kúpeľňu. Zvažujem, či si zobrať pôžičku alebo hypotéku. Prerábka by mala stáť 10 000€. Chcel by som začať na jar (marec – apríl). Čo by ste mi odporúčali. Ďakujem Martin z Košíc.
Martin
12.02.2019 - 13:50

Dobrý deň Martin,

pri pôžičke na rekonštrukciu by ste za súčasných podmienok a nastavení splácania na maximálnu dobu 8 rokov, mali splátku vo výške cca 148 eur.

Výhodou pôžičky je, že nepotrebujete doklad o príjme, ak ste zamestnancom na trvalý pracovný pomer a vybavíte si ho pohodlne aj cez internet banking či mobil banking len s pomocou občianskeho preukazu. Nemusíte dokladovať účel a môžete získať úrokový bonus až 2% pri splnení podmienok (využívanie vybraných produktov VÚB banky). Nevýhodou je vyššia splátka ako pri hypotéke, poplatok za poskytnutie pôžičky, no ten sa Vám vráti po 18 mesiacoch od začiatku splácania pôžičky.

Pri hypotéke by ste mali pri nastavení splácania na dobu 8 rokov (aby sme to porovnali s pôžičkou), splátku vo výške cca 110 eur, ak by ste si ju rozložili až na 30 rokov, tak by splátka bola omnoho nižšia, zhruba 34 eur pri 4-ročnej fixácii. Výhodou je sporiaci účet k hypotéke s úrokom až 0,80% a nevýhodou dokladovanie vykonaných prác, ktoré sa však dajú predložiť aj vo forme fotografií, čestného vyhlásenia o vykonaných prácach a stručného rozpisu prác.

Akú možnosť si zvolíte, je samozrejme na Vás, obyčajne sa hypotéka viac oplatí pri väčších a svojpomocných rekonštrukciách, ktoré dosiahnu alebo presiahnu maximálnu výšku prostriedkov, ktoré sa dajú získať prostredníctvom pôžičky na rekonštrukciu, teda 25-tisíc eur.

Prajem Vám krásny deň.

Zuzana

Zuzana

je vo VÚB banke špecialista na oddelení zákazníckej podpory

Pomohla vám
táto odpoveď?

Pomôžte nám zlepšiť sa.

Ďakujeme za váš názor.